• Telefon

    0533 322 05 78

  • E-Mail

    bilgi@buzmaksogutma.com

  • Adresimiz

    Kurtuluş Mah. Üçtop Sk. No:19/A-B Odunpazarı/Eskişehir

Taşımacılık ve Marketlerde Ozonlama

Taşımacılıkta Ozon Kullanımı;

Taşımacılık sektöründe özellikle gıda ürününün taşınmasında en önemli konu ürünün gideceği yere üretimi yapıldığı ilk günkü gibi taze, sağlıklı, ve ürün üzerinde sağlığı tehdit edici kalıntıların olmamasıdır.

Bilindiği gibi gıda taşımacılığında konteynerlar klorlu su ile dezenfekte edilir ancak bu işlemde tam sonuç alınamaz ve sektörü gıdanın bozulması kötü kokması gibi sonuçlarla karşı karşıya getirir.

Konteyner ya da farklı bir alan içerinde yapılan gıda taşımacılığında ozonu sıvı ve gaz halinde uygulayarak alanı dezenfekte etmiş oluruz ve belirli süreçte tekrar oksijene dönüşeceğinden ortamda insan sağlığını tehdit edici hiçbir kalıntı kalmayacaktır.

Marketlerde Ozon Kullanımı;

Marketlerde ya da manavlarda ozonla uygulama son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Ozonla uygulama sebzelerin, meyvelerin, kırmızı etin ve beyaz etin raf ömrünün iki kat kadar uzamasını sağlar. Raflarda duran yiyeceklerin bozulmasına sebep olan mikroorganizmalar ozonlu su ile öldürülmektedir ve en önemlisi hiçbir şekilde kalıntı bırakmadan tekrar oksijene dönüştüğü için sağlık açısından hiçbir zararı yoktur.

Raflardaki başka bir sorunda, ürün kokusunun (balık, et gibi) çevreyi rahatsız etmesi ve kokuların zaman zaman ürünlerde birbirine karışmasıdır. Ozonla uygulama yapıldığında bu problem ortadan kalkmaktadır.

Ozon uygulaması sebze, meyve, kırmızı et, beyaz, et satan tüm maketlerde ya da manavlarda yapılabilir. Ozonlu su ürünün üzerine pulvarize olarak uygulanır